یکشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها
خانه / دپارتمان ها / اخلاق کاربردی

اخلاق کاربردی

اخلاق کاربردی

از دیر بار انسان‌هایی که به اخلاقی بودن شهرت داشته‌اند، بیشتر مورد اعتماد و احترام بوده‌اند. امروزه نیز سازمان‌ها و بنگاه‌هایی که به اخلاقی بودن مشهوراند، در جلب اعتماد موفق‌تراند و این در توفیق کلی سازمان‌شان نقشی انکارناپذیر‌ دارد. از این رو شاید در اینکه باید اخلاقی بود، جای تردید نیست، اما آنچه محل بحث و نظر است، این که چگونه می‌توان اخلاقی بود؟ آیا ممکن است که همه جا و تحت هر شرایطی بتوان قواعد اخلاقی را مراعات کرد؟ آیا شرایطی پیش می‌آید که فردی در کوران فعالیت شغلی و حرفه‌ای مجاز باشد قواعد اخلاقی را زیر پا بگذارد؟ پاسخ را باید در مباحث “اخلاق کاربردی” جست‌وجو کرد.

افراد بسیاری را می‌شناسیم که به‌طور کلی برای اخلاق حرمت قائل‌اند، اما وقتی در موقعیت خاصی قرار می‌گیرند، برای‌شان روشن نیست که رفتار اخلاقی کدام است و به اصطلاح در تصمیم‌گیری در دوراهه‌های اخلاقی دچار تردید می‌شوند. در رفتار سازمانی بسیاری افراد در مؤسسه‌ها و شرکت‌ها قواعد اخلاقی مراعات نمی‌شود و گاه در درستی و یا نادرستی رفتاری معین تفاوت نظر وجود دارد، پس چه باید کرد؟ اخلاق کاربردی، حوزه‌ای بدیع و جدید در علم اخلاق است که نظر به پیچیدگی‌های موقعیت‌های اجتماعی در دنیای جدید و با دغدغه کشف مصادیقِ رفتار اخلاقی و ضد اخلاقی در این موقعیت‌ها پدید آمده است. اخلاق حرفه‌ای، اخلاق کسب‌وکار، اخلاق خانواده، اخلاق جنسی و اخلاق ورزش، از جمله شاخه‌های مشهور و متداول اخلاق کاربردی‌اند.

اخلاق کاربردی ماهیتی بینارشته‌ای دارد، یعنی تحقیق در این حوزه علاوه بر تسلط به اخلاق، آشنایی کافی با حوزه خاص مورد نظر را می‌طلبد. در اخلاق کاربردی تعیین مصداق می‌شود و پژوهش در این حوزه مسئله‌محور است، یعنی در این حوزه به ذکر کلیات اکتفا نمی‌شود و قرار است مسئله‌ای معین حل شود. در اخلاق کاربردی قوه استدلالی فرد برای تشخیص موارد نقض اخلاق قوی می‌شود و این به پای‌بندی حداکثری به اخلاق در شغل و حرفه‌ مدد می‌‌رساند.

استفاده از آموزش‌های مرتبط با اخلاق کاربردی را به مدیران نواندیش و مبتکر سازمان‌ها، بنگاه‌ها و حرفه‌‌ای‌ها پیشنهاد می‌کنیم.

برای استفاده از این آموزش‌ها، با معرفی سازمان متبوع خود در قالب یک پاراگراف، شامل مأموریت‌ها و اهداف آرمانی سازمان، تعداد نیروهای انسانی شاغل و نوع کالا یا خدمتی که سازمان تولید می‌کند، با ما مکاتبه فرمایید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.