یکشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
آخرین خبرها
خانه / مدیریت استعداد فردی / استعدادیابی کودکان

استعدادیابی کودکان

استعداد به معنی توانائی ذاتی افراد است که یافتنی است و نه ساختنی و وظیفه استعدادیاب ، کشف استعداد و ارائه برنامه اولیه جهت رشد این استعدادها می باشد .این استعدادها در سه زمینه استعداد شغلی ، استعداد هنری و استعداد ورزشی مورد بررسی قرار می گیرند که هر کدام فرآیند خاص خود را دارد و زیر نظر کارشناسان استعدادیابی که روانشناسان کارآزموده در این زمینه هستند انجام می پذیرد .

Exellent idea, kid with illustrated bulb above his head

جدیدترین روش استعدادیابی در سطح جهان ، استعدادیابی مشاوره ای می باشد در این روش که دقت و عمق فهم استعداد طرف مقابل به نسبت تک مرحله ای بسیار بیشتر است ، استعدادجو در طی ۷ جلسه حضور در کارگاه استعدادیابی مورد مشاهده و ارزیابی قرار می گیرد . در طی این ۷ جلسه استعدادجو به انجام تمرین های خاص عملی ، هنری و ورزشی می پردازد و خروجی این دوره هفت جلسه ای علاوه بر آموختن بسیاری از مفاهیم لازم و کاربردی برای زندگی کودکان ، کشف و بیان استعدادهای او به صورت یک کارنامه می باشد . در این کارنامه علاوه بر بیان نتایج بدست آمده و تعیین مسیر کلی رشته یابی و شغل یابی استعدادجو ، استعدادهای هنری و ورزشی او نیز مورد بحث قرار می گیرد . پس از بیان نتایج استعدادیابی کتابهای آموزشی مفید ، بازی های متناسب برای رشد استعدادجو ، تمرین های لازم ، مشاوره های مورد نیاز و آموزشهای کلیدی بیان می گردند ، از این رو والدین می توانند با دنبال کردن راهکارهای پیشنهاد شده در این کارنامه به پرورش استعداد فرزندشان یا به عبارت دیگر استعدادپروری بپردازند . در واقع مربیان استعداد یاب که عبارتند ازیک نفر استعدادسنج با تحقیقات روانشناسی و یک نفر تسهیل گر طی جلسات سعی می کنند کلیه رفتار ، پرسش ها ، شرکت در گفتگوها و ایفای نقش ( Role Playing ) در بازی ها را مشاهده نموده و با مراجعه به استانداردهای جهانی تعریف شده استعدادهای سه گانه کودکان را استخراج نموده و با بیان ساده و شفاف در قالب کارنامه مذکور به خانواده ها ارائه می نمایند .

Talentedchildren

استعدادیابی مشاهده ای شامل دو دفترچه مجزا می باشد ، دفترچه اول ویژه مربیان و دفترچه دوم ویژه والدین است که تکمیل می گردد که به آنها پروفایل مشاهده گر گفته می شود . در واقع استعدادجو ، استعدادیاب و والدین سه رأس مثلث رشد و شکوفایی قرار دارند که در صورت همراهی کامل هر سه از دل این مثلث ، جوانه استعداد سر می زند و سپس با ارائه مسیر مناسب استعدادپروری این جوانه استعداد در مزرعه رشد به بار می نشیند و موفقیت او را تضمین می کند . به عبارت دیگر با شناسایی استعداد کودکان اولاً صرف زمان بر روی موارد غیر ضروری که به رشد او کمک نکرده و حتی خودباوری او را در رشد کم پدید می آورد پرهیز می شود و آنگاه با تمرکز بر نقاط قوت استعدادجو و به حداقل رسانی نقاط ضعفش ، راه را برای رشد و پیشرفت او هموار می سازیم . در این مسیر ، استعدادجو با موفقیت هایی که در مسیر رشد می بیند انگیزه بیشتری یافته و با هدفمندی بهتر به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می پردازد و از همین دوران کودکی رشته تحصیلی خود در دبیرستان ، دانشگاه و حتی شغل مناسب آینده خود را می داند و برای رسیدن به آن تلاش می کند .

یک نظر

  1. استعدادیابی نوک قله علم برای ایجاد جهانی قشنگ و شاد بیشتر مشکلات بشر از کج روی هاست درود بر همت و غیرت شما
    بنده سالهاست در این رابطه با موهبت ذاتی تحقیق می کنم
    اعتقاد دارم این جهت دهی می بایست از بچگی انجام شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.