جمعه , ۲۹ تیر ۱۳۹۷
آخرین خبرها
خانه / مقالات / حسادت و بخل علمی

حسادت و بخل علمی

اندر احوالات ما ایرانیان
این قسمت:
حسادت و بخل علمی

این دیده و دل با کرمت باز شود                                      روز و شبم از لطف تو آغاز شود
کن مرحمتی حال دگرگون شده ام                                     بهتر ز گذشته با تو دمساز شود

فوت کوزه گری… از شنیدن این اصطلاح چه چیزی در ذهنتان تداعی می شود؟ آری اینکه استادکارهای قدیم  فوت کوزه گری رانزد خود نگه می داشتند تا به اصطلاح امروزیها مزیت رقابتی همچنان نزد خودشان بماند اما آیا تا به حال در این تراژ‍دی عمیق شده اید؟(از آن جهت می گویم ترا‍ژدی که شاید بتوان آن را انتخاب بد و بدتر دانست.)اینکه بخش اصلی دانش را برای خودمان نگه داریم و به نفر بعدی انتقال ندهیم هرچند لحظه مرگمان باشد و آن فرد هم فرزندمان باشد…حال بنگرید برای نفرات ته زنجیره چه خواهد ماند؟

از مساله فوق که بگذریم شفاهی بودن بسیاری از دانشمندان ما امریست عجیب،اینکه دانش خود را مکتوب ننموده اند و علم خود را با مرگ به زیر خاک برده و حتی چند تکه کاغذی مکتوبات هم برجای نگذاشته اند ، اگر نگوییم دلیل اصلی میتوان یکی از دلایل اصلی آن را حسادت و بخل علمی دانست.
از گذشته  تاریخی مان که بگذریم و به حال نظری بیندازیم چقدر تا به حال شاهد بوده ایم که کتاب،مقاله و یا مجله ای را از همکار سازمانی،دانشگاهی و یا حتی دوستانمان خواسته ایم و علیرغم داشتن ،  ازدادن آن مضایقه کرده اند؟اما زمانیکه مطلبی علمی را  در قالب یک ایمیل و صرفا در کسوت یک پ‍‍‍ژوهشگر از محققی در آن سوی جهان خواسته ایم با کمال ناباوری سریعا برایمان ارسال نموده است؟
واقعیت آن است که ما ایرانیان به لحاظ ‍‍ژنی دارای نوعی حسادت علمی هستیم که نمونه بارز آن را می توان در تخریب استعدادها و نخبگانمان به دست خودمان  دید  به طوریکه بر خلاف رویه جهانی که به بزرگ نمایی متخصصانشان می پردازند ما علاقه وافری به کوچک انگاری نابغه هایمان داریم و این مساله در نوع خود هم شگفت آور است و هم دردناک…

حسد میکروبیست که خود را در زوایای پنهان ذهن  و روان ما مخفی می کند و از این رو بسیاری از ما به حسود بودن خود واقف نیستیم و زمانی که بفهمیم چه درجه ای از حسادت داریم متحیر می شویم. حال ممکن است سوال کنید چه اصراری بر این مساله دارید؟به دو دلیل اول اینکه حسادت آن هم از نوع علمی اش عملی است زشت و ناپسند که تبعات بسیار بدی برای جامعه علمی  ما به همراه دارد و دوم اینکه مادامیکه این ایراد را در خود نپذیریم درصدد رفع آن برنخواهیم آمد…

برای اصلاح این مساله  تکنیکهای روانشناسی متعددی بیان گردیده است اما آنچه در این مقال به ذهن نگارنده می رسد خنثی سازی حسد با کیمیای محبت است به تعبیری شیمیایی اگر حسد را به اسید و محبت را به دانش تشبیه نماییم حاصل این دو نمک  و شوری تحمل است  به همران آب که مظهر صلح و و لطافت است.

پس بیایید  خانه تکانی درونمان را با بیرون انداختن این میکروب خطرناک و مسری شروع کنیم تا نور هدایت الهی و تعالی علمی بر ما بتابد و به گفته لسان الغیب:

حافظا در دل تنگت چو فرود آید یار                          خانه از غیر نپرداخته ای یعنی چه؟

والسلام علی من التبع الهدی
حسین علیان
دکترای مدیریت سیستم و بهره وری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.